2019. október 14.
Fővédnök: Áder János köztársasági elnök
Köszöntő
A Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesülete negyedik alkalommal rendezi meg éves konferenciáját, melyen külföldi és hazai befektetők, alapkezelők vitatják meg a társadalmilag hasznos befektetési iparág aktuális kérdéseit, a fejlődés irányait és lehetőségeit. Az októberi esemény fókuszában a tőkebevonás, kihelyezés és exit lesz. A befektetők egyre nagyobb hányada tenni szeretne valamit a társadalom jobbá tételén. Globálisan a nyugdíjalapok és biztosító társaságok 21 %-a fejleszti a társadalmi hasznosságú befektetési stratégiáját, további 44 %-a tervezi ezeket a lépéseket. (Forrás: UK National Advisory Board on Impact Investing)
Ezt a fejlődési irányt támasztja alá főelőadónk Richard Marx bíboros, aki mint a Vatikán gazdasági döntéseiért felelős bizottság tagja beszámol az egyházi befektetések átcsoportosítási stratégiájáról. További előadóink egyéb intézményi befektetők képviselői, lásd Aegon, MOL, OTP vagy a Gutmann Magyarország Zrt. Magyar és külföldi példákkal mutatjuk meg, hogy mennyire széles befektetési lehetőségek vannak a piacon, hogyan készítik fel a befektetésre a vállalkozásokat a különböző alapok, akcelerátorok. Esettanulmány keretében bemutatjuk egy német impact alap, az Ananda Ventures egyik exitjét.
Tanulmányt készítünk a Magyarországon lévő social impact ökoszisztémáról, amely kiadvánnyal a konferenciát kívánjuk hangsúlyosabbá, erőteljesebbé tenni.
2018
A tavalyi évben megrendezett III. Hungarian Impact Day – Mérd, ami számít című konferenciánk fő témája a társadalmi hatásmérés volt, az eddigi legmagasabb részvételi aránnyal (közel 150-en). Pozitív társadalmi hatás sokféle lehet, hiszen a bizonyos élethelyzetben lévő munkavállalók (50 év felettiek, vagy gyermeküket egyedül nevelő édesanyák) segítése, számos egészségmegőrző, vagy gyógyító orvosi eszköz gyártása, csökkent munkaképességű emberek alkalmazása, vagy környezetvédelmi, illetve zöld energia termékek és szolgáltatások előállítása mind-mind beletartozik a társadalmilag hasznos befektetések körébe. Ezen szerteágazó társadalmi hatásokban közös, hogy minden esetben az egyes társaságok tevékenységhez szorosan kapcsolódik, tervezett módon valósul meg és mérhető. A társadalmi hasznosságú befektetések célja az eredményes pénzügyi megtérülés és egyben pozitív társadalmi/környezeti hatás elérése.
A konferenciáról és az azon bejelentett első „Social Impact” alap (Impact Ventures) létrejöttéről számos online és off-line sajtóhír jelent meg, melynek listája mellékelve.
Korábbi előadóink:
Dr. Charly Kleissner, a Toniic (Impact befektetők nemzetközi egyesülete) társalapítója; Nikolaus Spickermann-Hutter, New Paradigm Venturer, Investment Ready Program alapítója;
Johannes és Melinda Weber, Ananda Ventures (német impact alap) alapítói;
Dr. Zsembery Levente, a HVCA akkori elnöke, az X-Ventures vezérigazgatója;
Molnár András, a HVCA igazgatósági tagja, a PortfoLion vezérigazgatója
Károlyi Antal, a Hungarian Business Angel Network elnöke;
Eszter Elemér, a THBE és a HVCA elnöke, Impact Ventures (első magyarországi impact alap) alapítója;
Tibor Héjj, Napraforgó Nonprofit Kft alapítója, a THBE felügyelő bizottságának tagja;
Cyril Gouiffès, a European Investment Fund befektetési menedzsere;
Bernáth Tamás, MFB akkori elnök-vezérigazgatója;
Amanda Feldman, Impact Management Project, Bridges Impact+ igazgatója;
Samir Matki, Impact Partenaires (francia impact alap) befektetési menedzsere;
Thimo V. Schmitt-Lord, Bayer Foundation vezérigazgatója.